
WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Warsztat Terapii Zajęciowej rozpoczął działalność terapeutyczną 1 grudnia 2006 roku przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” z inicjatywy jego członków.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Warce jest placówką realizującą zadania w zakresie rehabilitacji społecznej, fizycznej, psychicznej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami. Finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przez Starostwo Powiatowe w Grójcu. Na zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę terapeutów, uczęszcza 20 Uczestników, pracujących w 5-osobowych grupach terapeutycznych.
Głównym zadaniem naszej placówki jest zwiększenie aktywności życiowej i fizycznej naszych podopiecznych oraz zapobieganie ich społecznemu wykluczeniu, a tym samym osiągnięcie możliwie pełnego usamodzielnienia się Uczestników. Prowadzona terapia zajęciowa ma na celu przygotowanie ich do prób podjęcia pracy zawodowej, a także stworzenie przyjaznych warunków, by w miarę swoich możliwości uzyskali większą samodzielność i zaradność. Wymienione cele realizujemy poprzez zajęcia terapeutyczne, które odbywają się w 4 pracowniach: Gospodarstwa domowego, Rękodzieła, Komputerowej z elementami fotografii i Krawieckiej z elementami haftu oraz przez liczne zajęcia i działania dodatkowe.
Pracownia Gospodarstwa Domowego
Pracownia Gospodarstwa Domowego
Podstawowym celem pracowni jest utrwalenie umiejętności życia codziennego w gospodarstwie domowym. Podczas zajęć Uczestnicy mogą zaproponować potrawę, której przyrządzania chcą się nauczyć lub którą chcą wspólnie wykonać. Następnie tworzą do niej listę potrzebnych produktów i pod okiem instruktora dokonują zakupów. Przygotowując zaplanowane danie, nabywają umiejętność obróbki półproduktów i utrwalają znajomość obsługi urządzeń, w które wyposażona jest kuchnia: kuchenka gazowa, mikrofalowa, piekarnik, robot kuchenny, zmywarka czy czajnik. Uczą się estetycznego nakrywania do stołu i podawania potraw. Są to proste działania, które sprzyjają wzrostowi poczucia własnej wartości i przygotowują do możliwie samodzielnego życia w społeczeństwie. W ramach zajęć Uczestnicy uczą się również czynności porządkowych takich jak: pranie, prasowanie, zmywanie i wycieranie naczyń, sprzątanie. Taka forma zajęć sprawia, że podopieczni nabywają umiejętność organizacji swojej pracy i współpracy, uczą się odpowiedzialności i poczucia niezależności.



Pracownia Rękodzieła
Pracownia Rękodzieła
W ramach pracowni rękodzieła i realizacji artystycznych pomysłów rozwijamy umiejętność kreatywnego myślenia, pracujemy nad poszerzaniem zdolności plastycznych, kształtujemy wyobraźnię, a także odkrywamy mocne strony. Uczestnicy mają okazję uczyć się zupełnie nowych technik, a także ćwiczyć te już im znane: string art, pirografia, szydełkowanie, decoupage, rzeźba czy quilling. W pracowni rękodzieła powstają liczne przedmioty codziennego użytku, ozdoby, kartki okolicznościowe, obrazy czy maskotki. Wychodzimy z założenia, że każdy z naszych podopiecznych posiada potencjał twórczy, należy go tylko uaktywnić, dobierając odpowiednie techniki adekwatnie do możliwości psychofizycznych Uczestników zajęć. Bardzo ważnym aspektem działalności pracowni jest doskonalenie umiejętności szkolnych takich jak czytanie ze zrozumieniem, pisanie, liczenie czy prawidłowe wysławianie się w mowie i piśmie. Zajęcia grupowe, mające na celu wspólne planowanie i wykonywanie prac rękodzielniczych, wzmacniają przynależność do grupy, podnoszą pewność siebie i samoocenę Uczestników. Wiedzę uzyskaną na zajęciach można przenieść wówczas na życie codzienne, co ułatwia podopiecznym analizę sytuacji i motywację do samodzielnego szukania rozwiązań, a nabycie każdej nowej umiejętności zawsze owocuje ogromną dumą i satysfakcją.





Pracownia Rehabilitacji
Pracownia Rehabilitacji
Codziennie w Warsztacie odbywają się ćwiczenia z gimnastyki ogólnorozwojowej. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach i rozpoczynają się od rozgrzewki. Następnie, pod okiem fizjoterapeutki, Uczestnicy wykonują serię ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości. Pracownia wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt terapeutyczny taki jak: magnetronik do wytwarzania pola magnetycznego, lampa Bioptron do terapii światłem, urządzenie do ultradźwięków, aparat do drenażu limfatycznego oraz atlas, bieżnia, rotor, rowerek stacjonarny, Uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego, stół do masażu. Ponadto Uczestnicy mają okazję poznać ćwiczenia i zabawy, które bezpiecznie mogą wykonywać w domu. Podczas tych zajęć Podopieczni mają możliwość rozruszać się i porozciągać, aby zachować kondycję fizyczną
i zdrowie.
Poza regularnymi zajęciami dodatkowymi, wykraczającymi poza terapię zajęciową, podejmujemy z naszymi Uczestnikami różne inne aktywności takie jak: współpraca z lokalną społecznością, regularne spotkania z zaprzyjaźnioną policjantką, strażakami, wareckimi szkołami, leśniczym, wycieczki do kina i teatru, wyjścia do restauracji i kawiarni, wycieczki jednodniowe i dłuższe, udział w wystawach i spotkaniach w instytucjach kultury: Dworek na Długiej, Biblioteka Miejska, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, wyjścia do parków, nad rzekę, do tężni solankowych, udział w zawodach sportowych i konkursach artystycznych, organizowanie dyskotek i bali, organizowanie okazjonalnych spektakli, udział w kiermaszach i festynach.



Pracownia Krawiecka z Elementami Haftu
Pracownia Krawiecka z Elementami Haftu
Zajęcia w pracowni krawieckiej umożliwiają zdobycie umiejętności z zakresu szycia zarówno ręcznego jak i maszynowego, haftowania, tkania na kanwach. Uczestnicy podczas zajęć poznają narzędzia i urządzenia służące do wykonania prac krawieckich i hafciarskich. Terapia w pracowni ma bardzo korzystny wpływ na sprawność psychomotoryczną, uczy cierpliwości, dokładności i staranności, a także zwiększa pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Uczy zachowania ciągu technologicznego przy wykonywaniu konkretnej pracy. Podczas zajęć Uczestnicy nabywają następujące umiejętności: nawlekanie nitki na igłę, robienie pętelki, rozpoczynanie i zakańczanie szycia ręcznego, łączenie dwóch tkanin, wykonywanie prostych ściegów ozdobnych, przyszywanie guzików z dwiema i czterema dziurkami oraz guzików na tzw. „nóżce”, haftek, zatrzasków, posługiwanie się taśmą krawiecką. Nasi Podopieczni mają również możliwość opanowania takich umiejętności jak wybór rodzaju tkaniny do konkretnego projektu, odrysowywanie szablonu za pomocą mydełka czy wycinanie form z tkaniny. Poznają budowę maszyny do szycia oraz proste czynności w zakresie jej obsługi.




Pracownia Komputerowa z Elementami Fotografii
Pracownia Komputerowa z Elementami Fotografii
Pracownia wyposażona jest w pięć stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, kolorową drukarkę i aparaty fotograficzne. Edukacja z zakresu technologii informatycznych służy ogólnemu rozwojowi Uczestników zajęć, dając im możliwość pobudzenia zainteresowań i odkrycia własnych możliwości w obszarze pracy z komputerem. Praca z edytorem tekstu, nauka poruszania się w systemie operacyjnym czy możliwość bezpiecznej eksploracji zasobów internetowych sprzyjają poszerzaniu doświadczeń zarówno w sferze zawodowej jak i społecznej. W pracowni komputerowej Uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznej obsługi komputera, wyszukiwania informacji w sieci, tworzenia własnych prac graficznych, a także poznają wartościowe strony internetowe, dzięki którym mogą czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł.




Spotkania z psychologiem
Spotkania z psychologiem
W Warsztatach regularnie odbywają się zajęcia z psychologiem. Przyjmują one formę zarówno spotkań indywidualnych, dopasowanych do potrzeb Uczestników oraz warsztatów grupowych, podczas których Podopieczni poznają i nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu życia i funkcjonowania społecznego. Spotkania z psychologiem mają na celu zapewnić rozwój osobisty i zawodowy.